logo www.sifr.cz

SDRUŽENÍ POTÁPĚČŮ LOMU ŠÍFR VE SVOBODNÝCH HEŘMANICÍCH

Panorama břidlicového lomu Šífr Svobodné Heřmanice
GPS navigace Lom Šífr Svobodné Heřmanice
Vzpomínání ve Svobodných Heřmanicích

Připravovaná akce nejen pro potápěče, ale také pro místní obyvatele.
Vyprávění pamětníků, mimo jiné i o výborné spolupráci místních obyvatel a potápěčů, promítání podvodních snímků a další.
Akce se uskuteční 23.4.2005 v 16 hodin v sále místní restaurace.
Zpráva z akce očima předsedy našeho sdružení. Fotodokumentace je okem Jardy Suchoně.

Vzpomínání ve Svobodných Heřmanicích Dne 23.4.2005 se uskutečnila přednáška o historii zatopeného heřmanického lomu. Tuto akci jsme věnovali obyvatelům obce Svobodné Heřmanice. Místa v sále nad hospodou "U Kozaté" byla zaplněna do poslední židle. Přednášku sledovalo cca 200 lidí se zatajeným dechem. Účast byla větší než jsme očekávali.

Na úvod bylo přečteno poselství Jana Kociána, které zaslal speciálně pro tuto akci z Whitby Islands v USA. Zde po předchozí emigraci dosud žije.
Jako první zahájil přednášku Ing. Josef Dvořáček promítaným blokem o historii potápění v heřmanickém lomu. Také poutavě pohovořil k pokusům s kabinami Permon.

Vzpomínání ve Svobodných Heřmanicích Veterán z HBZS Jiří Vrba jako druhý v pořadí nažhavil místní obyvatelstvo podvodními záběry kesonu, potápěčů, ryb a pamětihodností lomu.
Na závěr veterán Vladimír Kalus promítl svůj autorský film, který věnoval občanům Svobodných Heřmanic. Toto se setkalo s bouřlivým ohlasem a aplausem.
Po skončení oficiální prezentace starosta pan Pražák upozornil, že jej stále oslovuji titulem inženýr, ale on inženýr není. Toto přispělo značnou měrou k poveselení všech přítomných.

Předal přednášejícím drobné upomínkové předměty a publikace. Také my jsme mu předali, jako zástupci obce, darovaný videofilm k založení do obecní kroniky.
Závěrem jsme se schodli na tom, že by v budoucnu bylo možno provést další pokračování v přednášce. Tentokrát přímo zaměřené na pokusy s kabinami Permon. Zbývá k tomu ještě ošetřit autorská práva a pak by se daly promítnout i dokumentární dobové filmy.

Celá akce se vydařila a to jak očima potápěčů, tak očima obyvatel této krásné obce, která má pro nás magický nádech. Věříme, že toto je cesta správným směrem.

Mgr. Roman Kudela + George

fotky z akce


Ubytování Šífr Svobodné Heřmanice
GPS navigace ubytování Gamis Divecetrum Svobodné Heřmanice
GPS navigace ubytování Gamis Divecetrum Svobodné Heřmanice
http://www.lanex.cz
http://www.stranypotapecske.cz
http://www.trespresidentes.com
Detaily lokality břidlicový lom Šífr Svobodné Heřmanice
Potápěčské nehody v lomu Šífr ve Svobodných Heřmanicích
Potápěčský klub Třinec
http://www.divestar.eu
http://www.stubadivers.sk
http://www.divecrew.cz
Tvorba www stránek, webů, prezentací http://www.dpwebdesign.cz
reklama banner